The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | SST25VF010A-33-4I-SAE-T |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | FLASH Memory IC 1Mbit SPI 33 MHz, The SST25VF010A-33-4I-SAE-T is a 1 Mbit (128K x 8) SPI serial flash memory device manufactured by Microchip Technology. It is designed for high-speed data storage and retrieval in embedded systems. |
| Product Group | Memory |
| MOQ | 3300 pcs |
| SPQ | 3300 pcs |
| Figure/Case | 8-SOIC |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Attribute | Description |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Part Number | SST25VF010A-33-4I-SAE-T |
| Function | SPI Serial Flash Memory |
| Series | SST25 |
| Package Type | SOIC-8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 1 Mbit (128K x 8) |
| Memory Organization | 128K x 8 |
| Memory Interface | SPI |
| Clock Frequency | 33 MHz |
| Operating Voltage | 2.7 V to 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Write Cycle Time | 20 µs |
| Data Retention | 100 years |
| Endurance | 100,000 program/erase cycles |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |