The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | IRFP260N |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | N-Channel 200 V 50A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247AC, 4V @250µA Vgs(th) |
| Product Group | Transistor |
| MOQ | 1000 pcs |
| SPQ | 25 pcs |
| Figure/Case | TO-247-3 |
| Package | TUBE Pack |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Transistor Type | N-Channel MOSFET |
| Drain-to-Source Voltage (VDS) | 200 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 50 A (at 25°C) |
| Drain-to-Source On-Resistance (RDS(on)) | 40 mΩ (at VGS = 10 V) |
| Gate Charge (Qg) | 180 nC (at VGS = 10 V) |
| Total Power Dissipation (PD) | 300 W (at TC = 25°C) |
| Gate-to-Source Voltage (VGS) | ±20 V |
| Input Capacitance (Ciss) | 6,700 pF (at VDS = 25 V) |
| Operating Junction Temperature (TJ) | -55°C to 175°C |
| Package | TO-247AC |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |