The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | B340A-13-F |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | The B340A-13-F is a Schottky Barrier Rectifier diode manufactured by Diodes Incorporated, designed for applications requiring efficient and fast switching capabilities. This diode's low forward voltage drop and high surge capability make it suitable for power management applications, including polarity protection and freewheeling diodes in low voltage, high-frequency inverters. Its surface-mount package (SMA) and AEC-Q101 qualification ensure reliability in automotive and industrial environments. |
| Product Group | Diode |
| MOQ | 5000 pcs |
| SPQ | 5000 pcs |
| Figure/Case | SMA |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Diode Type | Schottky Barrier Rectifier |
| Maximum Repetitive Reverse Voltage | 40 V |
| Average Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage (Max) @ If | 500 mV @ 3 A |
| Reverse Leakage Current @ Vr | 500 µA @ 40 V |
| Junction Capacitance | 200 pF @ 4 V, 1 MHz |
| Surge Current (Max) | 100 A |
| Package / Case | DO-214AC (SMA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature Range | -55°C to +150°C |
| Applications | Low voltage high frequency inverters, freewheeling, polarity protection, and surface-mounted applications |
| Compliance | AEC-Q101 qualified, suitable for automotive applications |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |