The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | PMBT3904,215 |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN 40 V 200 mA 300MHz 250 mW Surface Mount TO-236AB |
| Product Group | Transistor |
| MOQ | 3000 pcs |
| SPQ | 3000 pcs |
| Figure/Case | TO-236AB |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Package | SOT23 (TO-236AB) |
| Transistor Type | NPN |
| Collector-Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Collector-Base Voltage (VCBO) | 60 V |
| Emitter-Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| Collector Current (IC) | 200 mA |
| Power Dissipation (Ptot) | 250 mW |
| DC Current Gain (hFE) | 100 to 300 @ 10 mA, 1 V |
| Transition Frequency (fT) | 300 MHz |
| Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)) | 300 mV @ 5 mA, 50 mA |
| Operating Junction Temperature (Tj) | -55°C to +150°C |
| Applications | General switching and amplification |
| Automotive Qualified | Yes (AEC-Q101) |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |