The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | ZTX603STZ |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN - Darlington 80 V 1 A 150MHz 1 W Through Hole E-Line (TO-92) |
| Product Group | Transistor |
| MOQ | 2000 pcs |
| SPQ | 2000 pcs |
| Figure/Case | TO-92 |
| Package | BULK Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Type | NPN Bipolar Junction Transistor (BJT) |
| Maximum Collector-Emitter Voltage (Vceo) | 20V |
| Maximum Collector-Base Voltage (Vcbo) | 30V |
| Maximum Emitter-Base Voltage (Vebo) | 5V |
| Maximum Continuous Collector Current (Ic) | 5A |
| Peak Collector Current (Icm) | 10A |
| Saturation Voltage (Vce(sat)) | 40mV at 1A |
| Current Gain (hFE) | 100 (typical at 1A, Vce = 2V) |
| Power Dissipation (Ptot) | 1.5W |
| Transition Frequency (fT) | 100MHz |
| Package Type | SOT-223 |
| Operating Temperature Range | -55°C to +150°C |
| Applications | Switching, power amplification, motor control, LED drivers |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |