The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | EP3C25E144C8N |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Cyclone III Field Programmable Gate Array (FPGA) IC 82 608256 24624 144-LQFP Exposed Pad |
| Product Group | FPGA |
| MOQ | 60 pcs |
| SPQ | 60 pcs |
| Figure/Case | 144-EQFP (20*20mm) |
| Package | TRAY Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Family | Cyclone III FPGA |
| Logic Elements (LEs) | 24,624 LEs |
| Embedded Multipliers | 66 (18x18-bit multipliers) |
| Embedded Memory | 594 Kbits of embedded memory |
| Maximum User I/Os | 94 |
| Package Type | TQFP-144 (Thin Quad Flat Package with 144 pins) |
| Core Voltage | 1.2V |
| I/O Standards Supported | Supports a variety of I/O standards, including LVTTL, LVCMOS, SSTL, HSTL |
| Operating Temperature | Commercial: 0°C to 85°C |
| Clock Management | Phase-locked loops (PLLs) for flexible clock management |
| Maximum Operating Frequency | 252 MHz |
| Power Consumption | Low power consumption due to 65 nm CMOS process |
| Configuration Options | Supports JTAG, Active Serial (AS), and Passive Serial (PS) configuration modes |
| On-chip Oscillator | Internal oscillator for additional clocking options |
| Development Support | Fully supported by Intel Quartus Prime software suite |
| Applications | Ideal for industrial, consumer electronics, communications, and automotive |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |