The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | 1N4937 |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | 600 V 1A Diode Through Hole DO-204AC Fast Recovery < 500ns, > 200mA (Io), 5µA @600V Reverse Leakage @Vr |
| Product Group | Diode |
| MOQ | 5000 pcs |
| SPQ | 5000 pcs |
| Figure/Case | DO-41 |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Product Type | Power Schottky Diode |
| Part Number | 1N4937 |
| Manufacturer | Diodes Semiconductor |
| Type | Schottky Diode |
| Forward Current (I_F) | 40 A (maximum average forward current) |
| Reverse Voltage (V_RRM) | 100 V (maximum repetitive peak reverse voltage) |
| Surge Current (I_FSM) | 100 A (maximum surge current for 8.3ms) |
| Forward Voltage Drop (V_F) | 0.55 V (maximum at 40 A forward current) |
| Operating Temperature | -65°C to +150°C |
| Storage Temperature | -65°C to +150°C |
| Package Type | DO-201AD (Glass Passivated Package) |
| Dimensions (L x W x H) | 9.0 mm x 5.4 mm x 5.0 mm |
| Weight | 1.2 g |
| Typical Applications | Power supplies, Voltage regulators, DC-DC converters, Overcurrent protection, Freewheeling diodes in motors |
| Mounting Type | Through-hole |
| Junction-to-Case Thermal Resistance (θJC) | 1.0°C/W |
| Junction-to-Ambient Thermal Resistance (θJA) | 50°C/W |
| Reverse Leakage Current (I_R) | 10 µA at 100V reverse voltage (at 25°C) |
| Capacitance (C) | 500 pF (max at 0V, 1 MHz) |
| Compliance | RoHS Compliant |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |