The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | IRFP4321PBF |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | N-Channel 150V 78A 310W Through Hole TO-247-3, 5V @250µA |
| Product Group | Transistor |
| MOQ | 1000 pcs |
| SPQ | 25 pcs |
| Figure/Case | TO-247-3 |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Transistor Type | N-Channel MOSFET |
| Drain-to-Source Voltage (V<sub>DS</sub>) | 150 V |
| Continuous Drain Current (I<sub>D</sub>) | 78 A (at 25°C) |
| Drain-to-Source On-Resistance (R<sub>DS(on)</sub>) | 15.5 mΩ (at I<sub>D</sub> = 33 A, V<sub>GS</sub> = 10 V) |
| Gate Charge (Q<sub>g</sub>) | 110 nC (at V<sub>GS</sub> = 10 V) |
| Total Power Dissipation (P<sub>D</sub>) | 310 W (at T<sub>C</sub> = 25°C) |
| Gate-to-Source Voltage (V<sub>GS</sub>) | ±30 V |
| Input Capacitance (C<sub>iss</sub>) | 4,460 pF (at V<sub>DS</sub> = 25 V) |
| Operating Junction Temperature (T<sub>J</sub>) | -55°C to 175°C |
| Package | TO-247AC |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |