The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | IRFH8318TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | N-Channel 30 V 27A (Ta), 120A (Tc) 3.6W (Ta), 59W (Tc) Surface Mount PQFN (5x6) |
| Product Group | Transistor |
| MOQ | 4000 pcs |
| SPQ | 4000 pcs |
| Figure/Case | PQFN (5x6) |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Part Number | IRFH8318TRPBF |
| Type | N-Channel Power MOSFET |
| Drain-Source Voltage (Vds) | 30V |
| Continuous Drain Current (Id) | 150A (at 25°C) |
| Rds(On) (Drain-Source Resistance) | 0.85mΩ (typical at Vgs = 10V) |
| Gate-Source Voltage (Vgs) | ±20V |
| Max Power Dissipation (Pd) | 97W |
| Package Type | PQFN 5mm x 6mm |
| Operating Temperature Range | -55°C to 150°C |
| Drive Voltage (Vgs) | 4.5V to 10V |
| Technology | HEXFET® MOSFET |
| Applications | DC-DC converters, power management, motor control, computing, telecom |
| RoHS Compliance | Yes |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |