The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | IRF9540NPBF |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | P-Channel 100 V 23A (Tc) 140W (Tc) Through Hole TO-220-3, 117mOhm @11A, 10V, 4V @250µA, 97 nC @10V |
| Product Group | Transistor |
| MOQ | 1000 pcs |
| SPQ | 50 pcs |
| Figure/Case | TO-220-3 |
| Package | TUBE Pack |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Transistor Type | P-Channel MOSFET |
| Drain-to-Source Voltage (VDS) | -100 V |
| Continuous Drain Current (ID) | -23 A (at 25°C) |
| Drain-to-Source On-Resistance (RDS(on)) | 117 mΩ (at ID = -11 A, VGS = -10 V) |
| Gate Charge (Qg) | 97 nC (at VGS = -10 V) |
| Total Power Dissipation (PD) | 140 W (at TC = 25°C) |
| Gate-to-Source Voltage (VGS) | ±20 V |
| Input Capacitance (Ciss) | 1,300 pF (at VDS = -25 V) |
| Operating Junction Temperature (TJ) | -55°C to 150°C |
| Package | TO-220AB |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |