The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | SN74CBTLV3257DBQR |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | SN74CBTLV3257DBQR, a low-voltage quad multiplexer/demultiplexer bus switch, 4 x 1:2 |
| Product Group | Logic IC |
| MOQ | 2500 pcs |
| SPQ | 2500 pcs |
| Figure/Case | 16-SSOP |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Part Number | SN74CBTLV3257DBQR |
| Function | Quad 2:1 multiplexer/demultiplexer |
| Number of Channels | 4 |
| Switch Type | Analog switch, FET bus switch |
| Supply Voltage (Vcc) | 2.3V to 3.6V |
| On-State Resistance (Ron) | Typically 5Ω at 3.3V, 7Ω at 2.5V |
| Bandwidth | Up to 200 MHz |
| Low Power Consumption | Yes |
| I/O Voltage Range | 0V to Vcc |
| Break-Before-Make Switching | Yes |
| Enable Control (OE) | Active-low |
| Control Inputs | 2-bit Select (S0, S1) |
| Package Type | SSOP-16 (DBQ package) |
| Operating Temperature Range | -40°C to 85°C |
| ESD Protection | ±2000V (Human Body Model) |
| RoHS Compliance | Yes |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |