The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | C8051F380-GQ |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | 8051 C8051F38x Microcontroller IC 8-Bit 48 MIPS 64KB (64K*8) FLASH 48-TQFP (7*7mm), Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Product Group | Microcontroller |
| MOQ | 250 pcs |
| SPQ | 250 pcs |
| Figure/Case | 48-TQFP |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| MCU Core | 8051-compatible |
| Maximum Clock Speed | 50 MHz |
| Flash Memory | 64 kB |
| RAM | 4.25 kB |
| External Memory Interface (EMIF) | No |
| I²C Interfaces | 2 |
| SPI Interfaces | 1 |
| UART Interfaces | 2 |
| USB Interface | USB 2.0 function controller with integrated transceiver |
| Digital I/O Pins | 40 |
| ADC | 10-bit, 32-channel, 500 ksps |
| DAC | Not specified |
| Comparators | 2 |
| Programmable Counter Array (PCA) Channels | 5 |
| 16-bit Timers | 6 |
| Package Type | QFP48 |
| Package Size | 7 mm x 7 mm |
| Operating Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Power-On Reset (POR), Pulse Width Modulation (PWM), Temperature Sensor, Watchdog Timer (WDT) |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |