The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | STM32F446RET6TR |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | ARM® Cortex®-M4 STM32F4 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 180MHz 512KB (512K*8) FLASH 64-LQFP (10*10mm), Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT, CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, SAI, SD, SPDIF-Rx, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Product Group | Microcontroller |
| MOQ | 1000 pcs |
| SPQ | 1000 pcs |
| Figure/Case | 64-LQFP |
| Package | T&R Pack |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| MCU Core | ARM® Cortex®-M4 |
| Maximum Clock Speed | 180 MHz |
| Flash Memory | 512 kB |
| SRAM | 128 kB |
| External Memory Interface (EMIF) | Yes (supports up to 16-bit data bus) |
| I²C Interfaces | Up to 4 |
| SPI Interfaces | Up to 4 |
| USART Interfaces | Up to 4 |
| CAN Interfaces | 2 |
| USB Interface | 1 Full-Speed USB 2.0 device/host/OTG controller with on-chip PHY |
| Digital I/O Pins | Up to 114 |
| ADC | 12-bit, up to 24 channels, 2.4 MSPS conversion rate |
| DAC | 12-bit, 2 channels |
| Comparators | 2 |
| Timers | Up to 17 (including advanced-control timers for motor control and PWM outputs) |
| Package Type | LQFP64 |
| Package Size | 10 mm x 10 mm x 1.4 mm |
| Operating Voltage | 1.7 V to 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Peripherals | DMA controller, CRC calculation unit, Power-on/Power-down reset (POR/PDR), Low power modes (Sleep, Stop, Standby), Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby, Serial wire debug (SWD) |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |