The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | ADA4051-1ARJZ-R7 |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | The ADA4051-1ARJZ-R7 is a zero-drift operational amplifier from Analog Devices Inc., offering low power consumption and rail-to-rail input/output capabilities. It is particularly suitable for applications requiring precision and low-voltage operation. |
| Product Group | Amplifier |
| MOQ | 3000 pcs |
| SPQ | 3000 pcs |
| Figure/Case | SOT23-5 |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Part Number | ADA4051-1ARJZ-R7 |
| Amplifier Type | Zero-Drift Operational Amplifier |
| Number of Circuits | 1 (Single) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 0.06 V/µs |
| Input Bias Current | 20 pA (Max) |
| Input Offset Voltage | 2 µV (Max) |
| Supply Current | 15 µA (Max) |
| Output Current per Channel | 15 mA (Max) |
| Supply Voltage Range | 1.8V to 5.5V |
| Operating Temperature Range | -40°C to +125°C |
| Package Type | 5-Lead SOT-23 |
| Applications | Portable devices, sensor signal conditioning, audio processing, medical instrumentation, precision measurement systems |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |