The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | STM32H750VBT6 |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | ARM® Cortex®-M7 STM32H7 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 480MHz 128KB (128K*8) FLASH 100-LQFP (14*14mm), Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT, CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, MDIO, MMC/SD/SDIO, QSPI, SAI, SPDIF, SPI, SWPMI, UART/USART, USB OTG, ADC 36*16b; DAC 2*12b |
| Product Group | Microcontroller |
| MOQ | 360 pcs |
| SPQ | 90 pcs |
| Figure/Case | 100-LQFP |
| Package | TRAY Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Core | ARM Cortex-M7 (32-bit, single-core) |
| Maximum Clock Speed | 480 MHz |
| Flash Memory | 128 KB |
| RAM | 1 MB (SRAM) + 4 KB backup SRAM |
| FPU (Floating Point Unit) | Yes, double-precision |
| DSP Instructions | Yes |
| Operating Voltage | 1.62V to 3.6V |
| I/O Pins | 82 GPIOs |
| Timers | 22 (including general-purpose, advanced, and watchdog timers) |
| Communication Interfaces | 3x SPI, 4x I2C, 4x USART, 4x UART, 2x CAN FD, 1x USB OTG FS, 1x USB OTG HS |
| ADC | 3x 16-bit ADCs (up to 36 channels) |
| DAC | 2x 12-bit DACs |
| External Memory Interface | Yes, supports SDRAM, SRAM, NOR, NAND, and Quad-SPI Flash |
| Crypto Accelerator | Yes, AES, Hash, TRNG |
| Camera Interface | Yes, DCMI |
| Display Interface | TFT LCD controller with Chrom-ART Accelerator™ |
| Ethernet | Yes, 10/100 Mbps with MAC |
| SD/MMC Interface | Yes, up to SDIO 4-bit mode |
| Power Consumption | Low-power modes with dynamic voltage scaling |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C (Industrial grade) |
| Package Type | LQFP-100 |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |