The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | DSP56F807PY80E |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | DSP56F807PY80E 56800 56F8xx Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 120KB (60K x 16) FLASH 160-LQFP (24x24) |
| Product Group | Microcontroller |
| MOQ | 200 pcs |
| SPQ | 200 pcs |
| Figure/Case | 160-LQFP |
| Package | TRAY Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Features | Description |
|---|---|
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI |
| Core Processor | 56800 |
| Core Size | 16-Bit |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 32 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type | External |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Size | 120KB (60K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 4K x 16 |
| Speed | 80MHz |
| Supplier Device Package | 160-LQFP (24x24) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |