The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | KSZ8041NL-TR |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | The KSZ8041NL-TR is a single-supply 10BASE-T/100BASE-TX physical layer transceiver from Microchip Technology, designed to provide MII/RMII interfaces for data transmission and reception. |
| Product Group | PHY |
| MOQ | 1000 pcs |
| SPQ | 1000 pcs |
| Figure/Case | 32-QFN |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Part Number | KSZ8041NL-TR |
| Function | Ethernet Physical Layer Transceiver |
| Ethernet Standards | 10BASE-T, 100BASE-TX |
| Interfaces | MII, RMII |
| Supply Voltage | 3.135V to 3.465V |
| Power Consumption | <180 mW |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Package | 32-pin QFN (5 mm × 5 mm) |
| Auto MDI/MDI-X | Supported |
| Integrated Regulator | 1.8V |
| ESD Protection | 6 kV |
| LED Indicators | Programmable for link, activity, and speed |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |