The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | PIC18F45K40-I/PT |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | PIC XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K*16) FLASH 44-TQFP (10*10mm), Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT, I2C, LINbus, SPI, UART/USART, ADC 35x10b; DAC 1x5b |
| Product Group | Microcontroller |
| MOQ | 320 pcs |
| SPQ | 160 pcs |
| Figure/Case | 44-TQFP |
| Package | TRAY Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
| Architecture | 8-bit |
| Core Processor | PIC |
| Operating Frequency | Up to 64 MHz |
| Program Memory | 32 KB Flash (16K x 16) |
| RAM | 2 KB |
| EEPROM | 256 Bytes |
| Operating Voltage | 2.3V to 5.5V |
| I/O Pins | 36 |
| Timers | 3 × 8-bit, 4 × 16-bit |
| Analog-to-Digital Converter | 35 channels, 10-bit resolution |
| Digital-to-Analog Converter | 1 channel, 5-bit resolution |
| Communication Interfaces | I²C (2), LIN, SPI (2), UART/USART (2) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Low-Voltage Detect (LVD), Power-on Reset (POR), Pulse-Width Modulation (PWM), Watchdog Timer (WDT) |
| Oscillator | Internal |
| Package Type | 44-pin TQFP (10x10 mm) |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
| Data Converters | A/D 35x10b; D/A 1x5b |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Base Product Number | PIC18F45 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |