The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | INA2141UA |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Instrumentation Amplifier 2 Circuit 16-SOIC, 1.5mA (x2 Channels), 20 µV |
| Product Group | Amplifier |
| MOQ | 1000 pcs |
| SPQ | 40 pcs |
| Figure/Case | 16-SOIC |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Amplifier Type | Instrumentation |
| Number of Circuits | 2 |
| Gain | Fixed at 10 V/V or 100 V/V |
| Slew Rate | 4 V/µs |
| -3 dB Bandwidth | 200 kHz |
| Input Offset Voltage | 20 µV |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Supply Current | 1.5 mA (total for both channels) |
| Output Current per Channel | 15 mA |
| Supply Voltage Range | ±2.25 V to ±18 V (dual supply) or 4.5 V to 36 V (single supply) |
| Common-Mode Rejection Ratio | 93 dB |
| Operating Temperature Range | -40°C to 85°C |
| Package | 16-SOIC (0.295", 7.50 mm width) |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |