The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | INA128U |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC, 1.3 MHz, 4V/µs, 10 µV |
| Product Group | Amplifier |
| MOQ | 1050 pcs |
| SPQ | 75 pcs |
| Figure/Case | 8-SOIC |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Offset Voltage | 50 µV maximum at high gains |
| Drift | 0.5 µV/°C maximum at high gains |
| Input Bias Current | 5 nA maximum |
| Noise Density | 8 nV/√Hz |
| Common-Mode Rejection Ratio (CMRR) | 120 dB minimum |
| Input Over-Voltage Protection | ±40 V |
| Supply Voltage Range | ±2.25 V to ±18 V |
| Quiescent Current | 700 µA maximum |
| Bandwidth at Minimum Gain | 1.3 MHz |
| Gain Range | 1 to 10,000 |
| Package Options | 8-pin SOIC |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |