The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | INA156EA/250 |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP, 550KHz, 6.5V/µs |
| Product Group | Amplifier |
| MOQ | 500 pcs |
| SPQ | 250 pcs |
| Figure/Case | 8-VSSOP |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Offset Voltage | 8 mV maximum at high gains |
| Drift | 5 µV/°C maximum at high gains |
| Input Bias Current | 1 pA maximum |
| Common-Mode Rejection Ratio (CMRR) | 87 dB minimum |
| Input Voltage Range | Safe input voltage: (V-) - 0.5 V to (V+) + 0.5 V; Common-mode range: 0.2 V to 5.2 V |
| Supply Voltage Range | 2.7 V to 5.5 V |
| Quiescent Current | 1.8 mA maximum |
| Bandwidth at Minimum Gain | 550 kHz |
| Slew Rate | 6.5 V/µs |
| Gain Range | 10 to 50 |
| Package Options | 8-pin VSSOP |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |