The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | WIZ830MJ |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | W5300 Ethernet Network Module Parallel 8/16 Bus Interface Ethernet Hardwired TCP/IP |
| Product Group | Ethernet Module |
| MOQ | 36 pcs |
| SPQ | 36 pcs |
| Figure/Case | PCBA-DIP |
| Package | TRAY Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | WIZnet |
| Product Series | WIZ830MJ |
| Function | Hardwired TCP/IP Embedded Ethernet Module |
| Integrated Chip | W5300 (TCP/IP, MAC, and PHY) |
| Supported Protocols | TCP, UDP, ICMP, IGMP, IPv4, ARP, PPPoE |
| Number of Sockets | 8 independent hardware sockets |
| Network Data Buffer | 128 KB internal memory for TCP/IP packet processing |
| Host Interface | 8/16-bit Parallel Data Bus |
| Ethernet PHY | Integrated 10Base-T / 100Base-TX Ethernet PHY |
| Auto-Negotiation | Supports full and half duplex modes for 10 Mbps and 100 Mbps |
| Auto-MDIX | Supported |
| Network Performance | Up to 80 Mbps (via DMA) |
| Power Supply | 3.3V operation |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
| Module Dimensions | 55mm x 32mm |
| Connector | 2x 2.54mm pitch 2x10 Pin Headers (for easy connection to mainboards) |
| Network Indicator LEDs | Supports indicators for TX, RX, Full/Half Duplex, Collision, Link Speed |
| Special Features | - Un-attackable hardware network engine to prevent network attacks |
| - High-speed data processing for industrial and embedded applications |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |