The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | MPX5050GP |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | The MPX5050GP is an integrated silicon pressure sensor designed for a variety of applications, particularly those involving microcontrollers or microprocessors with analog-to-digital inputs. Pressure Sensor 7.25PSI (50kPa) Vented Gauge Male - 0.19" (4.93mm) Tube 0.2V ~ 4.7V 6-SIP Module. |
| Product Group | Pressure Sensor |
| MOQ | 200 pcs |
| SPQ | 100 pcs |
| Figure/Case | 6-SIP Module |
| Package | TRAY Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Pressure Measurement Range | 0 to 50 kPa (0 to 7.25 PSI) |
| Output Voltage Range | 0.2 V to 4.7 V |
| Supply Voltage Range | 4.75 V to 5.25 V |
| Supply Current | 7 mA |
| Accuracy | ±2.5% over 0°C to 85°C |
| Operating Temperature Range | -40°C to 125°C |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Output Type | Analog Voltage |
| Package Type | 6-SIP Module |
| Port Size | Male - 0.19" (4.93 mm) Tube |
| Features | Temperature Compensated, On-Chip Signal Conditioning, Calibrated |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |