The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | L293DD |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Bipolar Motor Driver Parallel 20-SOIC, 600mA, 4.5V ~ 36V, Parallel, Half Bridge (4) |
| Product Group | Motor Driver |
| MOQ | 2000 pcs |
| SPQ | 40 pcs |
| Figure/Case | 20-SOIC |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Part Number | L293DD |
| Category | Integrated Circuits (ICs) > Motor Drivers, Controllers |
| Type | Quadruple Half-H Driver |
| Number of Channels | 4 |
| Output Current | 600 mA per channel (continuous) 1.2 A per channel (peak, non-repetitive) |
| Supply Voltage (V_S) | 4.5 V to 36 V |
| Logic Supply Voltage (V_SS) | 4.5 V to 7 V |
| Input Voltage | Up to 7 V |
| Clamp Diodes | Internal flyback diodes for inductive transient suppression |
| Operating Temperature | -40°C to 150°C |
| Package / Case | 20-SOIC (0.300", 7.50 mm Width) |
| Features | - High-current bipolar output stages - Separate input-logic supply - Thermal shutdown protection - High-noise immunity - Internal ESD protection - Capable of driving inductive loads such as relays, solenoids, DC and stepping motors |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |