The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | UPD78F0515AGA-GAM-AX |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | The UPD78F0515AGA-GAM-AX is an 8-bit microcontroller from Renesas Electronics, part of the 78K/0 series, designed for general-purpose applications. It features 60KB of flash program memory and 3KB of RAM, operating at a maximum frequency of 20 MHz. The device includes 41 general-purpose input/output (I/O) pins and integrates eight 10-bit analog-to-digital converter (ADC) channels. It supports an operating voltage range from 1.8 V to 5.5 V and functions within an industrial temperature range of -40°C to 85°C. The microcontroller is housed in a 48-pin Low Profile Quad Flat Package (LQFP), measuring 7 mm × 7 mm with a 0.5 mm pin pitch. |
| Product Group | Microcontroller |
| MOQ | 1000 pcs |
| SPQ | 250 pcs |
| Figure/Case | 48-LQFP |
| Package | TRAY Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics |
| Series | 78K/0 |
| Core Processor | 78K/0 |
| Bit Size | 8-bit |
| Flash Memory | 60KB |
| RAM | 3KB |
| Maximum Clock Frequency | 20MHz |
| Number of I/O Pins | 41 |
| Analog-to-Digital Converter (ADC) | 8 channels, 10-bit resolution |
| Operating Voltage Range | 1.8V to 5.5V |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
| Timer Modules | Multiple 16-bit and 8-bit timers |
| Communication Interfaces | UART, SPI, I²C |
| Package Type | 48-LQFP (Low Profile Quad Flat Package) |
| Package Dimensions | 7mm x 7mm |
| Pin Pitch | 0.5mm |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |