The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | MC33771CTA1AE |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | The MC33771CTA1AE is a battery cell controller IC from NXP Semiconductors, designed for automotive and industrial applications such as hybrid electric vehicles (HEV), electric vehicles (EV), energy storage systems (ESS), and uninterruptible power supplies (UPS). This IC manages 7 to 14 lithium-ion cells and operates over a supply voltage range of 9.6 V to 61.6 V, withstanding transients up to 75 V. |
| Product Group | Battery Management |
| MOQ | 320 pcs |
| SPQ | 160 pcs |
| Figure/Case | 64-LQFP |
| Package | TRAY Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Function | Battery Cell Controller IC |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells Managed | 7 to 14 |
| Supply Voltage Range | 9.6 V to 61.6 V (75 V transient) |
| Voltage Measurement Error | ±0.8 mV (Vcell = 3.3 V, TA = 25°C) |
| Current Measurement | Integrated current sensor with programmable gain amplifier (PGA) |
| Coulomb Counter | Integrated |
| Passive Cell Balancing | Onboard, up to 300 mA with diagnostics |
| Communication Interfaces | 2.0 Mbps isolated differential (supports up to 63 nodes in daisy chain), 4.0 Mbps SPI |
| Operating Temperature Range | -40°C to 105°C |
| Package | 64-LQFP Exposed Pad (10 mm x 10 mm) |
| Automotive Qualification | AEC-Q100 |
| Functional Safety | Supports ISO 26262, up to ASIL D |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |