Products Voltage Regulator ADP150AUJZ-2.8-R7
ADP150AUJZ-2.8-R7
GET QUOTE NOW!
Part Number ADP150AUJZ-2.8-R7
Manufacturer Analog Devices Official Vector Logo Analog Devices
Description The ADP150AUJZ-2.8-R7 is a high-performance ultralow noise CMOS low dropout (LDO) linear regulator developed by Analog Devices, designed for noise-sensitive analog, RF, and portable electronic applications. It delivers a fixed output voltage of 2.8V with excellent power supply rejection and low output noise characteristics.
The device supports an input voltage range from approximately 2.2V to 5.5V and provides up to 150mA output current, making it suitable for powering precision analog circuits, RF transceivers, sensors, and battery-powered systems.
The regulator operates with a very low dropout voltage of approximately 105mV at 150mA load, improving efficiency in low-headroom battery-powered designs. It also includes a low quiescent current of approximately 140 µA, helping extend battery life in portable devices.
Product Group Voltage Regulator
MOQ 3000 pcs
SPQ 3000 pcs
Figure/Case TSOT-23-5
Package T&R Pack
PDF PDF Datasheet
Ship From Hong Kong
Shipment Way DHL / Fedex / TNT / UPS / Others
Delivery Term Ex-Works
Send RFQ sales@signalhk.com
Request quotation for
ADP150AUJZ-2.8-R7
CAPTCHA Image
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong.
Use of this Website constitutes acceptance of Signal HK Limited Terms of Use and Privacy Policy
ADP150AUJZ-2.8-R7 datasheet, ADP150AUJZ-2.8-R7 specifications, ADP150AUJZ-2.8-R7 features, ADP150AUJZ-2.8-R7 pinout, ADP150AUJZ-2.8-R7 Arduino, ADP150AUJZ-2.8-R7 price, ADP150AUJZ-2.8-R7 circuit diagram, ADP150AUJZ-2.8-R7 development board, ADP150AUJZ-2.8-R7 app ADP150AUJZ-2.8-R7 Application ADP150AUJZ-2.8-R7 Stock Quote ADP150AUJZ-2.8-R7 Best Price ADP150AUJZ-2.8-R7 Free Stock ADP150AUJZ-2.8-R7 Lead Time ADP150AUJZ-2.8-R7 Delivery Time ADP150AUJZ-2.8-R7 Stock , ADP150AUJZ-2.8-R7 LDO regulator, ADP150AUJZ-2.8-R7 voltage regulator, ADP150AUJZ-2.8-R7 datasheet, ADP150AUJZ-2.8-R7 price, ADP150AUJZ-2.8-R7 supplier, ADP150AUJZ-2.8-R7 buy online, ADP150AUJZ-2.8-R7 distributor, ADP150AUJZ-2.8-R7 stock availability, ADP150 2.8V regulator, ADP150 low noise LDO, ADP150 CMOS regulator, ADP150 TSOT23 regulator, ADP150 ultralow noise regulator, ADP150 RF power regulator, ADP150 low dropout regulator, ADP150 portable device power IC, ADP150 analog power supply IC, ADP150 150mA LDO