The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | C8051F330-GMR |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | 8051 C8051F33x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K*8) FLASH 20-MLP (4*4mm), SMBus (2-Wire/I2C), SPI, UART/USART, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Product Group | Microcontroller |
| MOQ | 1500 pcs |
| SPQ | 1500 pcs |
| Figure/Case | 20-MLP |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| MCU Core | 8051-compatible |
| Maximum Clock Speed | 25 MHz |
| Flash Memory | 8 kB |
| RAM | 768 bytes |
| External Memory Interface (EMIF) | No |
| I²C Interfaces | 1 |
| SPI Interfaces | 1 |
| UART Interfaces | 1 |
| Digital I/O Pins | 17 |
| ADC | 10-bit, up to 16 channels, 200 ksps |
| DAC | 10-bit current output |
| Comparators | 1 |
| Programmable Counter Array (PCA) Channels | 3 |
| 16-bit Timers | 4 |
| Package Type | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Package Size | 4 mm x 4 mm |
| Operating Voltage | 2.7 V to 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Peripherals | Power-On Reset (POR), VDD Monitor, Temperature Sensor, Watchdog Timer (WDT) |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |