The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | C8051F120-GQ |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | 8051 C8051F12x Microcontroller IC 8-Bit 100MHz 128KB (128K*8) FLASH 100-TQFP (14*14mm), Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT, EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I2C), SPI, UART/USART |
| Product Group | Microcontroller |
| MOQ | 360 pcs |
| SPQ | 90 pcs |
| Figure/Case | 100-TQFP |
| Package | TRAY Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| MCU Core | 8051-compatible |
| Maximum Clock Speed | 100 MHz |
| Flash Memory | 128 kB |
| RAM | 8.25 kB |
| External Memory Interface (EMIF) | Yes |
| I²C Interfaces | 1 |
| SPI Interfaces | 1 |
| UART Interfaces | 2 |
| Digital I/O Pins | 64 |
| ADC | 12-bit, 8-channel, 100 ksps; 8-bit, 8-channel, 500 ksps |
| DAC | 12-bit, 2-channel |
| Comparators | 2 |
| Programmable Counter Array (PCA) Channels | 6 |
| 16-bit Timers | 5 |
| Package Type | TQFP100 |
| Package Size | 14 mm x 14 mm |
| Operating Voltage | 3.0 V to 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Power-On Reset (POR), Pulse Width Modulation (PWM), Temperature Sensor, Watchdog Timer (WDT) |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |