The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | ISL83483IBZ-T |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 The ISL83483IBZ-T is a low-power RS-485/RS-422 transceiver from Renesas Electronics Corporation. |
| Product Group | RS485 Transceiver |
| MOQ | 2500 pcs |
| SPQ | 2500 pcs |
| Figure/Case | 8-SOIC |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS-422, RS-485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1 Driver, 1 Receiver |
| Duplex | Half Duplex |
| Receiver Hysteresis | 50 mV |
| Data Rate | Up to 250 kbps |
| Supply Voltage Range | 3.0 V to 3.6 V |
| Operating Temperature Range | -40°C to 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Features | - Interoperable with 5V logic - Single unit load allows up to 32 devices on the bus - Slew rate limited for error-free data transmission - Low current shutdown mode (15 nA) - -7V to +12V common mode input voltage range - Current limiting and thermal shutdown for driver overload protection |
| Part Status | Active |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |