The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | W6100-Q |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Hardwired TCP/IP IC Ethernet supports TCP, UDP, IPv6, IPv4, ICMPv6, ICMPv4, IGMP, MLDv1, ARP, PPPoE protocols, SPI Interface 48-QFN |
| Product Group | Ethernet Controller |
| MOQ | 4000 pcs |
| SPQ | 4000 pcs |
| Figure/Case | 48-QFN |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | WIZnet |
| Product Series | W6100 |
| Function | Hardwired Dual TCP/IP Stack Ethernet Controller |
| Supported Protocols | TCP, UDP, IPv6, IPv4, ICMPv6, ICMPv4, IGMP, MLDv1, ARP, PPPoE |
| Number of Sockets | 8 independent hardware sockets |
| Network Data Buffer | 32 KB internal memory for TX and RX buffers |
| Host Interface Options | - High-Speed SPI (Modes 0 and 3) |
| - 8-bit Parallel System Bus with 2 Address signals | |
| Ethernet PHY | Integrated 10Base-T / 10Base-Te / 100Base-TX Ethernet PHY |
| Auto-Negotiation | Supports full and half duplex modes for 10 Mbps and 100 Mbps |
| Auto-MDIX | Supported (only in Auto-Negotiation mode) |
| Wake-on-LAN (WOL) | Supported over UDP |
| Power Management Features | - Ethernet Power Down Mode |
| - System Clock Switching for power saving | |
| Supply Voltage | 3.0V to 3.6V DC |
| I/O Signal Tolerance | 5V |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
| Package Type | 48-pin QFN (7x7 mm, 0.5 mm pitch) |
| Pin Compatibility | Pin-to-pin compatible with W5100S |
| Network Indicator LEDs | Supports indicators for Full/Half Duplex, Link, 10/100 Speed, and Activity |
| Special Features | - Supports SOCKET-less commands for IPv6 auto-configuration and network monitoring (e.g., ARP, PINGv4, PINGv6) |
| - Does not support IP fragmentation | |
| - Designed for low power consumption and minimal heat generation |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |