The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | HCPL-2531-000E |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 2 Channel 8-DIP, 200ns~600ns, 20V |
| Product Group | Optocoupler |
| MOQ | 2000 pcs |
| SPQ | 50 pcs |
| Figure/Case | 8-PDIP |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Number of Channels | 2 |
| Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Current Transfer Ratio (CTR) | 19% (Min) @ 16mA |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | 200ns / 600ns |
| Input Type | DC |
| Output Type | Transistor |
| Maximum Output Voltage | 20V |
| Maximum Output Current per Channel | 8mA |
| Forward Voltage (Typ) | 1.5V |
| Maximum Forward Current | 25mA |
| Operating Temperature Range | -55°C to 100°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm Width) |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |