The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | MPXM2102AS |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Pressure Sensor 14.5PSI (100kPa) Absolute Male - 0.12" (2.97mm) Tube 0~40mV (10V) 5-SMD Module, Top Port. The MPXM2102AS is an absolute pressure sensor from NXP Semiconductors, designed for applications requiring precise pressure measurements. |
| Product Group | Pressure Sensor |
| MOQ | 240 pcs |
| SPQ | 60 pcs |
| Figure/Case | 5-SMD Module |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Pressure Type | Absolute |
| Operating Pressure Range | 0 to 100 kPa (0 to 14.5 psi) |
| Maximum Pressure | 400 kPa (58.02 psi) |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Output Voltage Range | 0 mV to 40 mV (at 10V supply) |
| Supply Voltage Range | 10V to 16V |
| Accuracy | ±0.5% |
| Temperature Compensation | Yes |
| Operating Temperature Range | -40°C to +125°C |
| Port Size | Male - 0.12" (2.97 mm) Tube |
| Port Style | Barbless |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-SMD Module, Top Port |
| Termination Style | Gull Wing |
| Applications | Board Mount |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |