The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | STMPS2141STR |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 500mA SOT-23-5, The STMPS2141STR is a high-side power distribution switch from STMicroelectronics, designed for applications requiring robust power management. |
| Product Group | Power Switch |
| MOQ | 3000 pcs |
| SPQ | 3000 pcs |
| Figure/Case | SOT23-5 |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Attribute | Details |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Part Number | STMPS2141STR |
| Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 500mA SOT-23-5 |
| Category | Integrated Circuits (ICs) > Power Management (PMIC) > Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT), Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Rds On (Typ) | 90mΩ |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | - |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Base Product Number | STMPS2141 |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |