The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | HCPL-3150-300E |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Gate Driver Optical Coupling 600mA, 3750Vrms 1 Channel 8-DIP Gull Wing, 15kV/µs, 1.5V, 15V ~ 30Vout |
| Product Group | Optocoupler |
| MOQ | 1000 pcs |
| SPQ | 50 pcs |
| Figure/Case | 8-SMD Gull Wing |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Number of Channels | 1 |
| Isolation Voltage | 3.75 kVrms |
| Peak Output Current | 0.5 A (minimum), 0.6 A (maximum) |
| Common Mode Rejection (CMR) | 15 kV/μs (minimum) at VCM = 1500 V |
| Low-Level Output Voltage (VOL) | 1.0 V (maximum), eliminating the need for negative gate drive |
| Supply Current (ICC) | 5 mA (maximum) |
| Under Voltage Lock-Out (UVLO) | Protection with hysteresis |
| Operating VCC Range | 15 to 30 V |
| Propagation Delay | 0.5 μs (maximum) |
| Propagation Delay Difference | ±0.35 μs (maximum) between devices/channels |
| Operating Temperature Range | -40°C to 100°C |
| Package / Case | 8-pin Surface-Mount DIP |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |