The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | OPA335AID |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | The OPA334 and OPA335 series of CMOS operational amplifiers use auto-zeroing techniques to simultaneously provide very low offset voltage (5μV max), and near-zero drift over time and temperature |
| Product Group | Amplifier |
| MOQ | 1050 pcs |
| SPQ | 75 pcs |
| Figure/Case | 8-SOIC |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Amplifier Type | Low-power, Precision Operational Amplifier |
| Number of Circuits | 1 (Single) |
| Input Offset Voltage | 25 µV (maximum) |
| Input Bias Current | 1 pA (typical) |
| Input Offset Current | 0.2 pA (typical) |
| Common-Mode Rejection Ratio | 126 dB (typical) |
| Supply Voltage Range | 1.8 V to 5.5 V (Single supply) or ±0.9 V to ±2.75 V (Dual supply) |
| Operating Temperature Range | -40°C to 125°C |
| Slew Rate | 0.03 V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 0.3 MHz |
| Package Type | 8-Pin SOIC (Small Outline Integrated Circuit) |
| Noise Performance | Low noise: 10 nV/√Hz at 1 kHz |
| Power Consumption | Ultra-low quiescent current of 35 µA (typical) |
| Output Voltage Swing | Rail-to-Rail (Output swings to within 100 mV of the supply rails) |
| Input Voltage Range | Rail-to-Rail input voltage range (can operate 100 mV beyond the negative rail) |
| External Components | No external components required for offset nulling |
| Response Time | Suitable for low-power, precision applications |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |