The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | LM358GN |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | General Purpose Amplifier 2 Circuit Single-Ended 8-DIP |
| Product Group | Amplifier |
| MOQ | 3000 pcs |
| SPQ | 100 pcs |
| Figure/Case | 8-DIP |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Manufacturer | HTC Korea TAEJIN Tech |
| Package | DIP-8 |
| Description | Dual 0.7V/µs, 700kHz, 7mV Operational Amplifier, RoHS compliant |
| Supply Voltage Range | 3V to 32V (or ±1.5V to ±16V) |
| Input Offset Voltage | 7mV |
| Slew Rate | 0.7V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 700kHz |
| Output Voltage Swing | 0V to Vcc - 1.5V |
| Operating Temperature | Not specified in the provided datasheet |
| Moisture Sensitivity Level | Level 3 |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |