The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | W5100 |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Ethernet Controller 10/100 Base-T/TX PHY SPI Interface 80-LQFP (10*10mm) |
| Product Group | Ethernet Controller |
| MOQ | 320 pcs |
| SPQ | 160 pcs |
| Figure/Case | 80LQFP |
| Package | TRAY Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Description |
|---|---|
| Chip | W5100 Ethernet Controller |
| Interface | SPI, Direct (Parallel) Bus, Indirect Bus |
| MAC Address | Requires external MAC address (not built-in) |
| IP Protocols | TCP, UDP, ICMP, IPv4, ARP, IGMP, PPPoE |
| Sockets | 4 independent hardware sockets |
| Data Rate | 10/100 Mbps Ethernet |
| Buffer Size | 16 KB internal Tx/Rx buffer |
| Operating Voltage | 3.3V (5V tolerant I/O) |
| Power Consumption | ~180mA (typical) |
| Package | LQFP-80 |
| Applications | Embedded Ethernet connectivity, IoT, Industrial automation |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |