The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | LM324DR |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Operational Amplifiers, Supply range: 3V to 36V, Low input offset voltage: ±2mV |
| Product Group | OpAmp |
| MOQ | 2500 pcs |
| SPQ | 2500 pcs |
| Figure/Case | 14-SOIC |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 4 |
| Slew Rate | 0.3 V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Input Bias Current | 20 nA |
| Input Offset Voltage | 1 mV |
| Supply Current | 1 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Supply Voltage Range | 3V to 32V |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |