The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | TSSP4038 |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Remote Receiver Sensor 38.0kHz 2m PCB, Through Hole, 2.5V~5.5V, 700 µA, 2m |
| Product Group | Optical Sensor |
| MOQ | 1080 pcs |
| SPQ | 90 pcs |
| Figure/Case | Through Hole TL92 |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Semiconductor |
| Part Number | TSSP4038 |
| Category | Sensors, Transducers > Optical Sensors > Photo Detectors - Remote Receiver |
| Carrier Frequency | 38.0 kHz |
| Supply Voltage | 2.5 V to 5.5 V |
| Supply Current | 700 µA |
| Mounting Type | Through-hole, side-view |
| Operating Temperature | -25°C to 85°C |
| Package / Case | Through-hole, side-view |
| Viewing Angle | ±45° |
| Output Current | 5 mA |
| Power Dissipation | 10 mW |
| Features | - Photo detector and preamplifier in one package - Shielded against EMI - IR filter suppresses visible light - Insensitive to supply voltage ripple and noise |
| Applications | - Reflective sensors for hand dryers, towel or soap dispensers, water faucets, toilet flush - Vending machine fall detection - Security and pet gates - Person or object vicinity activation - Fast proximity sensors for toys, robotics, drones, and other consumer and industrial uses |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |