The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | IRS2106SPBF |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | High-Side or Low-Side Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC, 290mA, 600mA, 10V ~ 20V |
| Product Group | Gate Driver |
| MOQ | 1045 pcs |
| SPQ | 95 pcs |
| Figure/Case | 8-SOIC |
| Package | TUBE Pack |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Part Number | IRS2106SPBF |
| Category | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Gate Drivers |
| Series | IRS2106S |
| Configuration | High and Low Side Driver |
| Number of Outputs | Dual (Independent High and Low Side) |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Supply Voltage | 10 V to 20 V |
| Logic Voltage | Compatible with 3.3 V, 5 V, and 15 V input logic |
| Peak Output Current | 200 mA (Source), 350 mA (Sink) |
| Operating Temperature | -40°C to 150°C (Junction Temperature) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90 mm Width) |
| Features | - Floating channel designed for bootstrap operation - Fully operational to +600 V - Tolerant to negative transient voltage, dV/dt immune - Undervoltage lockout for both channels - Matched propagation delay for both channels - Logic and power ground ±5 V offset - Lower di/dt gate driver for better noise immunity - Outputs in phase with inputs (IRS2106) |
| Applications | - Motor control - Power supplies - Inverters - Industrial automation - Consumer electronics |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |