The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | L6206PD |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | Half Bridge (4) Driver DC Motors, Stepper Motors, Voltage Regulators BCDMOS PowerSO-36 Slug Up |
| Product Group | Motor Driver |
| MOQ | 1023 pcs |
| SPQ | 31 pcs |
| Figure/Case | PowerSO-36 Slug Up |
| Package | TUBE Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Part Number | L6206PD |
| Category | Integrated Circuits (ICs) > Motor Drivers, Controllers |
| Type | DMOS Dual Full-Bridge Driver |
| Number of Channels | 2 (Dual Full Bridges) |
| Output Current | 2.8 A DC per bridge 5.6 A peak per bridge |
| Supply Voltage (V_S) | 8 V to 52 V |
| R_DS(ON) | 0.3 Ω typical at T<sub>j</sub> = 25°C |
| Operating Frequency | Up to 100 kHz |
| Protection Features | - Programmable high-side overcurrent detection and protection - Thermal shutdown - Undervoltage lockout - Cross-conduction protection - Integrated fast freewheeling diodes |
| Diagnostic Output | Yes |
| Operating Temperature | -40°C to 150°C |
| Package / Case | PowerSO-36 |
| Features | - Paralleled operation capability - Suitable for bipolar stepper motors and dual or quad DC motors |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |