The image is for illustrative purposes only; please refer to the product data sheet for precise specifications.
| Part Number | PIC12F1822-I/SN |
|---|---|
| Manufacturer |
|
| Description | PIC XLP 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K*14) FLASH, Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, I2C, LINbus, SPI, UART/USART, 1.8V ~ 5.5V, ADC 4x10b; DAC 1x5b, PIC12F1822-I/SN, PIC12F1822T-I/SN, PIC12F1822-I/MF, PIC12F1822T-I/MF, PIC12F1822-I/P, PIC12F1822-E/SN, PIC12F1822-E/MF, PIC12F1822-E/P, PIC12F1822T-I/RF, PIC12F1822T-E/MF |
| Product Group | Microcontroller |
| MOQ | 3300 pcs |
| SPQ | 3300 pcs |
| Figure/Case | 8-SOIC |
| Package | T&R Pack |
| | |
| Ship From | Hong Kong |
| Shipment Way | DHL / Fedex / TNT / UPS / Others |
| Delivery Term | Ex-Works |
| Send RFQ | sales@signalhk.com |
| Feature | Specification |
| Architecture | 8-bit |
| Core Processor | PIC |
| Operating Frequency | Up to 32 MHz |
| Program Memory | 3.5 KB Flash (2K x 14) |
| RAM | 128 Bytes |
| EEPROM | 256 Bytes |
| Operating Voltage | 1.8V to 5.5V |
| I/O Pins | 6 |
| Analog-to-Digital Converter | 4 channels, 10-bit resolution |
| Digital-to-Analog Converter | 1 channel, 5-bit resolution |
| Communication Interfaces | I²C, LIN, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Power-on Reset (POR), Pulse-Width Modulation (PWM), Watchdog Timer (WDT) |
| Oscillator | Internal |
| Package Type | 8-pin SOIC (3.9mm Width) |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
| Applications | Industrial, Automotive |
| RoHS Compliance | Yes |
| Introduction Date | March 5, 2010 |
| Estimated End-of-Life Date | 2026 |
| Alternative Part Numbers | PIC12F1822T-I/SN, PIC12F1822-I/P, PIC12F1822-E/SN 301, PIC12F1822-E/SN |
| Country of Origin | Thailand, China |
| Halogen Free | Not Compliant |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Lead-Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Development Tools | ICE2000 |
| 3rd Party Development Tools | 52715-96, 52716-328, 52717-734 |
| Data Converters | A/D 4x10b, D/A 1x5b |
| Supply Voltage - Operating | 1.8 V to 5.5 V |
| Data RAM Size | 128 x 8 |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| Program Memory Size | 3.5KB (2K x 14) |
| Number Of I/O | 6 |
| Speed (Frequency) | 32MHz |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | I²C, LIN, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Core Processor | PIC |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | PIC® XLP™ 12Fr |
Room 1304, 13/F, Allways Centre, 468 Jaffe Road, Causeway Bay, Hong Kong. |